Valorant'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları – Bilmeniz Gereken 10 Şey!

AkrepX

Forum Üyesi
Valorant-for-beginners-1024x576.jpg

Valorant'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları – Bilmeniz Gereken 10 Şey!

Valorant, popülaritesi yakın zamanda bir düşüşe tanık olmaktan çok uzak olan, piyasadaki en başarılı taktik FPS nişancı oyunlarından biri olduğunu kanıtlıyor. Hayranlar (Valorant Yeni Başlayanlar İçin İpuçları arayanlar dahil), Riot Games Inc. tarafından geliştirilen Valorant'ı her açıdan bir hit yapan çeşitli nedenlerle oyunu sevgiyle takdir ediyor.

Bu nedenle, oyunun ilgisini çeken biriyseniz ve oyunu öğrenmek istiyorsanız, Valorant'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları, size oyunun temellerini tanıtmaktan daha fazlasını yapacaktır.

Valorant'a Yeni Başlayanlar İçin 10 Temel İpucu

Çoğu zaman, bir oyun seçip oynamaya başlıyorsunuz ve bir saat içinde oyunun temellerini ve teknik bilgisini öğreniyorsunuz. Bu çoğu oyun için geçerli olsa da, Valorant, ünlü Valorant Temsilcilerinin varlığına ilişkin hafif bir öğrenme eğrisi sunar.

Her bir Temsilcinin farklı senaryolarda oyununuzda nasıl yardımcı olduğunu öğrenmekten bağımsız olarak, Başlangıç seviyesinden Yetkili Valorant Oyuncuya nasıl geçebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

atış pratiği
Hedefleme, belki de Valorant'ta yüksek puan almak için bir oyuncu olarak geliştirmeniz gereken hayati beceridir. Yeni başlayanlar, ancak ateş etmeyi öğrenerek veya daha doğrusu bir tetik disiplini oluşturarak bunda daha iyi olabilirler.
valorant-shooting-1024x576.jpg


Tetik disiplini gevşek terimlerle temelde ne zaman, nasıl ve nerede çekileceğini bilmenin bir karışımıdır. Bu parçaların her birinin elinizdeki silaha aşina olması her şeyden önce gereklidir.

Valorant'ta Atış Poligonunda veya özel bir oyun oluşturarak ya da bir Ölüm Maçı oyun modunu oynayarak silah atış becerilerinizi günlük olarak uygulayın.

Farklı silahların Valorant Gun Recoil'ini öğrenerek atış becerilerinizi bir adım daha geliştirin . Onları daha iyi tanıdıktan sonra, Valorant geri tepme kalıpları daha önce oynadığınız diğer oyunlardan çok farklı olduğundan, püskürtmek yerine silah seslerinizi vurma sanatını öğrenin.

Geri tepmeyi öğrenmenin görünüşte yokuş yukarı görevinden bağımsız olarak, onu ezberlemek zor değildir. Ayrıca kas hafızanızı geliştirmenize yardımcı olacak ve nihayetinde profesyoneller tarafından yapılan Ace oyunlarını elde etmenizi sağlayacaktır .

arazi
Her gün silahında ustalaşmanın yanı sıra, Valorant'a yeni başlayanlar genellikle haritaya aşina olmamanın zorluğuyla ve haritadaki çeşitli konumlar için farklı belirtme çizgileriyle karşı karşıya kalırlar.

Haritayı öğrenmek basittir. Özel bir oyun oluşturarak başlayın, öğrenmek istediğiniz bir harita seçin ve etrafında dolaşıp birkaç saat geçirin. Bunu birkaç gün boyunca tekrar tekrar yapın ve hafta içinde, yedi Valorant haritasının tümünün belirtme çizgisi adları olmasa da farklı konumlara giden yolu öğreneceksiniz.

Ekstra İpucu: Haritayı öğrendikten sonra, tutulacak daha yeni açılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, iplere, kutulara tırmanma, sahne malzemelerine atlama vb. gibi harita nesneleri ile etkileşime biraz zaman ayırın.

Aracı Yeteneklerini Kullanma
Valorant'a Yeni Başlayanlar için bir diğer önemli ipucu da ajan yeteneklerinizi kullanmayı öğrenmektir . Elbette, başlangıçta yalnızca 8 Valorant Temsilcisi ile başlayabilirsiniz, ancak bunların her biri tam bir klasiktir ve gerektiğinde değerli ve ölümcül olduklarını kanıtlayabilirler.
Valorant-agent-abilities.jpg

Yeni başlayanlar Phoenix, Sage, Reyna, Cypher ve Brimstone gibi Valorant Ajanları ile oynamaya başlamalıdır, çünkü yetenekleri hem takımı hem de kendilerini destekler.

Yeteneklerini farklı durumlarda kullanmayı öğrenmek, nişan alma becerileriniz ne kadar istisnai veya ortalama olursa olsun, yetkin bir oyuncu olmanın anahtarıdır.

Fare Hassasiyetinizi Ayarlayın
Tüm Valorant eSports Pro oyuncuları, oyunu özel bir fare duyarlılığı kullanarak oynamanın bu temel kuralına aşinadır. Debriyaj avantajını kazanmak, kas hafızasını beslemek, temiz vuruşlar yapmak vb. gibi birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Farenizin dpi ayarlarını ve fare hassasiyeti ayarlarınızı yapmak için atış menziline basarak başlayın, böylece farenizin tek bir dikey kaydırma hareketiyle 180 derece dönebilirsiniz. Ancak, aynı hedeflere sahip olmalarına rağmen herkesin farklı şekilde hedeflemesi nedeniyle fare duyarlılığını ve dpi ayarlarını kopyalamanın uzun vadede yardımcı olmayacağını unutmayın.
Ekstra İpucu: Mümkünse bir oyun faresi almayı düşünün çünkü tipik bir fare büyük olasılıkla varsayılan olarak sabit 800-1000 dpi ayarlarında çalışır ve bu da kas hafızası oluşturma sürecini bir dereceye kadar sınırlar. Daha düşük bir hassasiyet, yüksek oylama oranı ve pratik ile birleştiğinde, sizi sadece birkaç hafta içinde yiğit bir oyuncu yapabilir !
Nişangahınızı Özelleştirin
Farklı Valorant oyuncularının küçükten çok büyük artı işaretine ve hatta soyut artı işaretine sahip olduğunu veya hiç kullanmadığını görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, Fare Duyarlılığı ve DPI ayarlarınızı yaparken olduğu gibi, tamamen kişisel tercih meselesidir.
customize-crosshair-1024x576.jpg


Anormal bir artı işareti, Valorant Nişangahınızın uzunluğunu, boyutunu ve diğer özelliklerini kendiniz belirleyerek düzeltebileceğiniz uzun mesafelerde doğru şekilde ateş etmeyi zorlaştırabilir. Yine, atış poligonunu vurmanız gerekebilir.

Varsayılan artı işaretiyle daha iyi nişan almayı ve silahınızın geri tepmesini kontrol etmeyi öğrenmek için saatler harcadıysanız endişelenmeyin. Sonunda sizi rahatsız etmeyen bir artı işaretine sahip olduğunuzda önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Takım İletişimi
İster tek başınıza oynayın, ister ikiden fazla oyuncudan oluşan bir ekiple sıraya girin, Valorant takım arkadaşlarınızı haritanın sizin tarafınızda ve gözlerinizin önünde meydana gelen gelişmelerden haberdar etmek için iletişim cihazlarınızı kullanarak pratik yapın.

Yine de, iletişim kurmak ve tesisi kullanmak arasında ince bir çizgi var.

Valorant'ta ekip iletişimi öncelikle şunları tartışmayı veya bahsetmeyi içermelidir:
 • Düşman konumu ve hareketleri
 • Ani konum güncellemeleri
 • Düşman ekibi tarafından Valorant Agent yeteneklerinin kullanımına tanık olmak.
 • Valorant Agent yeteneklerinin kullanımını başlatmak (Breach, Phoenix, Skye, Viper, Kay/O, Yoru, bakıyoruz!)
Bunun dışında takım iletişimi, oyunu oynamanın getirdiği stresi hafifletmeye yardımcı olur ve takımınız arasında daha iyi senkronizasyona yardımcı olur.

Unutmayın, Takım Çalışması Kazanmayı İşe Yaratır!

Silahlı Kavgaya Bıçak mı?
Uzun mesafeleri aşmanız gerektiğinde ve ses çıkarmak sorun değilse, tüfek veya tabanca yerine bıçak/yakın dövüş silahınızla koşun.
valorant-knife-fight-1024x576.jpg


Bunu yapmak, ajan hareket hızınızı artırarak, bir debriyaj durumunu organize etme ve gerçekleştirmede tüm farkı yaratabilir.
Ancak, bir alanı zorlamak hiçbir koşulda silahlı çatışmaya bıçak getirmeyi içermemeli, gedit?

Akıllı ol
Her turun sonunda, silahınızı daha iyi bir silahla değiştirmek için etrafınıza bakın. Örneğin, Classic, Spectre, Bulldog, Ares'inizi Operator, Vandal, Phoenix, Odin, Sheriff vb. silahlarla değiştirin.

Bu silahlar genellikle çok pahalıya mal olur ve onları bir sonraki tura ve ölene kadar saklarsınız, böylece bir sonraki turda satın almak veya takım arkadaşınızın silah almasına yardımcı olmak için size daha fazla kredi puanı kazandırır.

uyarlanabilirlik
Valorant, karakter/temsilci tabanlı bir taktik nişancı oyunudur ve herhangi bir oyun turunda temsilci yeteneklerinin kullanımını hesaba kattığınızda oyunu son derece öngörülemez hale getirir. Nihai hedef yalnızca kayıp veya zafer arasında gidip gelse de, oraya ulaşmak sürprizlerle dolu olabilir.

Bu nedenle, Valorant'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları kılavuzu, oyunun faydalı temel yönünü, yani Uyarlanabilirliği belirtmeden eksik kalır.

Bir durumu okumayı ne kadar iyi öğrenirseniz, herhangi bir turda düşman takımdaki durumu tersine çevirmek o kadar kolay olur. Oyuna daha uyumlu hale gelmenin iki yolu, oyunu oynamak ve profesyonelleri izlemektir.

Profesyonellerden Öğrenin
Birkaç yetenekli Valorant eSports oyuncusunu izlemek için zaman ayırabilirseniz, temel bilgileri bir haftadan kısa sürede çabucak öğrenebilirsiniz. Oynanışları, burada bahsedilen ipuçlarının çoğunu ve daha fazlasını zaten içeriyor.

TenZ, ScreaM, Hiko, Zombs, ShawnBM, Babybay, vb. oyunlarını izleyin.

Sırada Valorant başlayanlar için ipuçları Roundup

Valorant oynama amacınız ister rekabet açısından daha iyi olmak isterse sadece oyundan zevk almak olsun, başlangıç seviyesinden yetkin bir oyuncuya ilerlemek için yapmanız gerekenlerin özeti burada.
 • Amaç Uygulaması
 • Harita Keşfi
 • Valorant Ajan Yetenek Kullanımı
 • Fare/İmge Ayarlarını Özelleştirme
 • Ekiple İletişim
 • uyarlanabilirlik
 • Satın Alma Yetenekleri/Silahlar Arasında Dengeleme
 • Strafing Hareketi ve Çömelerek Atış Öğrenme
 
Üst