Uyap Üzerinden Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

BuLuT

Yönetici
Moderatör
UYAP, ülkedeki adli ve idari yargı birimlerini elektronik ortamda bir araya getiren sistemin adıdır. Bütün yargı ortamları bu dijital ortama taşındı için herkes basit hukuki işlem ve sorgulamalarını bu platform üzerinden yapabilir. İcra dosyaları da bu platformda bulunduğu için haciz sorgulamaları UYAP’tan yapılabilir. UYAP üzerinden haciz sorgulaması yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekir:

****** UYAP Vatandaş Portalı giriş ekranına girmek için;
https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp bağlantısına tıklayın. e-Devlet şifresi, e-imza veya mobil imza yöntemlerinden size uygun olanı seçerek sisteme girin.

Açılan sayfanın sol tarafındaki hizmet menüsünden önce “Dosya İşlemleri” ardından da "Dosya Sorgulama" sekmesini tıklayın.
Yargı Türü’nü seçtikten sonra ‘İcra’ kısmını tıklayıp hakkınızda herhangi bir haciz dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Varsa tüm detayları da buradan inceleyebilirsiniz.

İcra davanız ile ilgili olarak düzenli bilgi almak için ise hizmet menüsünden "UYAP SMS" seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Vodafone, Turkcell veya Türk Telekom müşterilerine özel olan UYAP SMS hizmeti ile tüm dava sürecini kısa mesajlarla takip etmeniz mümkün. Bu sistemde her sorgulama için 1.5 TL hizmet bedeli ödenmesi gerekiyor.

******* UYAP Vatandaş Portalı girişi için TIKLAYINIZ! (https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp)
 
Üst