TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Enflasyon muhasebesi yapmalıyız

Mukavvim

Forum Üyesi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, enflasyon muhasebesinin bir zorunluluk haline geldiğini belirterek, iktidara bu yönde adım atılması için çağrıda bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından bugün yaptığı paylaşımda, iş dünyası olarak, enflasyon muhasebesine geçilmesi konusunda adım atılmasını beklediklerini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, paylaşımında, ”Enflasyon muhasebesi, firmalarımız için zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. İş dünyası olarak bu konuda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

ENFLASYON MUHASEBESİ NEDİR

Yüksek enflasyon dönemlerinde, enflasyonun mali tablolar üzerindeki etkilerinin giderilmesine yönelik düzeltici işlemler yapılması “enflasyon muhasebesi” olarak tanımlanıyor. Enflasyon muhasebesi ile bilançolarda yer alan kıymetler, bugünün değerlerine endeksleniyor.

BİRÇOK ŞİRKET ENFLASYON MUHASEBESİNE GEÇTİ

İspanya merkezli banka BBVA, Garanti Bankası’nda 29 Haziran’da enflasyon muhasebesine geçileceğini duyurmuştu. Sabancı Holding Mali İşler Yöneticisi Orhun Köstem ise 12 Ağustos’ta enflasyon muhasebesi konusunda hazırlıklar yaptıklarını açıklamıştı.

Kaynak: ANKA

Okumaya devam et...
 
Üst