Sultan Papağanı

img acıklama

Ela

Üye
18 Şub 2021
122
(Latince: Nymphicus hollandicus), kakadugiller (Cacatuidae) familyasından sarı beyaz ve gri renklere sahip bir kakadu türü.

Ana besinlerini darı, çekirdek, kuru incir içi,havuç, armut sapı, kiraz sapı v.b besinlerini oluşturur. Erkeklerin taklit yeteneği vardır. Çekirdek ve dal darı gibi yiyecekler vererek insanlara alıştırılabilirler. Kalabalığı severler, kafeste kapalı kalmaktan hiç hoşlanmazlar, erkeklerin çeneleri çok kuvvetlidir. Ortalama yaşam süresi 15-25 yıldır. Sıcak iklim türü olduğu için 15 derecenin altında iyi hissetmezler.Sultan Papağanında Cinsiyet Ayrımı

En büyük ve duyumsal olarak da algılanabilecek cinsiyet farkı ötüşlerinden anlaşılandır. Çünkü erkek dişiyi çiftleşmeye (kızıştırmak için) ikna etmek amaçlı değişik, alçak ve yüksek volümlerde sesler çıkarabilmekte bazen de, ses dizeleri halinde ötebilmektedir. Zaten tek beslenen sultanlarda tüy yolma sorunu yanı sıra böyle agresif yüksek ötüşlerin olması da bundan dolayıdır. Gerçi sürü içinde böyle ötüşler günlük planlarında da vardır. Dişiler daha sesiz olurlar. Arada sırada hafif ötüşler dışında fazla gürültülü değillerdir.

Erkek ve dişiyi renklerinden ayırt etmek ise aslında daha çok doğal renginde (yani melez olmayanlarda) mümkün olur. Bunlarda renklerin netliği ve güzelliği çok daha belirgin olmaktadır.

Yalnız sonuç olarak tekrar belirtmeliyiz ki, erkek mi yoksa dişi mi kavramı yerine kesinlikle çift olarak beslemek kavramı olmalıdır. Çift beslendiklerinde de sorunsuz evcilleşeceklerdir ve tek beslemeden oluşan tüy yolma ve aşırı agresif bağırma gibi ve benzeri oluşan davranış bozuklukları da yaşanmayacaktır.

Yaklaşık 9 aylık olduklarında cinsiyetlerini belirlemek mümkün oluyor. Erkek kızıştırma tavırlarına yaklaşık 6. ayında başlar. Hafif sarkık ayrık duran kanatlarla daldan dala konarak ve değişik tonlarda öterek dolaşır. Yerde ise hafif zıplama benzeri hareketlerde bulunarak gezinir. Eğer bu arada bir dişiye rastlarsa tam kulağının dibinde öterek onu etkilemeye çalıştığını görürsünüz.

Tüylerde ise cinsiyet en sağlıklısı 6–9 aylıkken ilk tüy değişiminden sonra anlaşılabilir. Fakat bu da daha çok fazla melezleştirilmemiş renklerde mümkün olan bir durumdur. Burada belirleyici olan kafa kısmında ki renkler ve kuyruk altında ve en uzun olan kuyruk tüyü kısmında bulunana enine çizgilerdir. Bu çizgiler erkeklerde olmaz dişilerde görülür.
Erkeklerin yukardan bakıldığında daha enli dişilerin ise daha yuvarlak bir kafa şekilleri vardır.

Natürel renkler en kolay tanımlanabilenlerdir. Erkekte kafa rengi sarı ve yanakta kuvvetli kırmızı nokta olur. Dişide ise kafa rengi gri ve yanakta soluk bir kırmızı leke olur.

Beyaz kafa; aynen ismi gibi beyaz olandır ve yanakta benek yoktur. Burada da dişinin kafa rengi gridir yanakta benek yoktur.

Diğer tüm renklerde ise ya DNA testi ya da tavır ve davranışlara bakarak cinsiyet ayrımı mümkün olacaktır. Benekli olanlarda ise dişiler ilk tüy değişiminden sonra beneklerini kaybeder oysa erkeklerde tüylerdeki benekler kalır.

Beslenme

Sultan papağanları pek çok meyve ve sebze türünü tüketebilir ancak eğer abartılı olarak meyve ve sebze ağırlıklı besleniyorsa, bu durum
kuşun ishal olmasına ve dolayısıyla ölümüne sebep olabilmektedir. Pek çok bitkinin tohumuyla beslenen sultan papağanları özellikle ayçiçeği çekirdeği yemeyi çok severler. Dal darı ve muhabbet kuşu yemi gibi diğer besinlerle de beslenebilirler. Aynı zamanda yulaf gibi tahıllar ve yumurta gibi ek gıda takviyesi yapılabilir

Sultan Papağanların Yaşam Süreleri
15 yıl yaşayabilen bu kuş türünün yaşam süreleri iyi bakımla 22 yıla kadar çıkabilmektedir.

Sultan Papağanların Özellikleri
 • Evde beslenen diğer kuş türlerine göre konuşmaya ve evcilleştirilmeye daha yatkındırlar.
 • Sizle oyun oynamayı severler ve çok sakindirler.
 • Genel olarak insanlarla kısa zamanda alışırlar ve insanlarla yaşamayı severler.
 • İnsanlarda olduğu gibi Sultan Papağanları da farklı farklı karakter yapılarına sahip olabilirler.
 • Bazı Sultan Papağanları kolay eğitilirken bazıları zor eğitilebilmektedir.
 • Belirli bir kelimenin anlamlarını öğrenme yeteneğine sahiptirler.
 • Sultan Papağanları genelde 3.aydan sonra konuşmaya başlarlar.
 • Sadece birkaç kelime konuşabilirler.
 • Dişi Sultan Papağanları tek sıra olan sabit bir ses çıkarır.
 • Erkek Sultan Papağanları ise korna ya da kapı zili sesine benzer bir ses çıkarır.
 • Hareketleriyle size bir şeyler anlatabilirler.
 • Sultan Papağanları doğal yaşam ortamlarında çok uzun süre uçabilme yeteneğine sahiptirler.
 • Bulunduğu ortamdan rahatsızlık duyarlarsa çığlık atabilirler.
 • Doğada en çok rastlanan Sultan Papağını türü gri renkli olandır.
 • Ayaklarında tüy bulunmadığından, üşüdüklerinde ilk olarak ayaklarından üşürler.
Sultan Papağanın Çeşitleri
Sultan Papağanın 8 çeşidi vardır. Bu çeşitlerden bazıları doğada mutasyona uğramıştır. Bir kısmı da üreticiler tarafından farklı türlerle eşleştirilerek mustasyona uğratılmıştır. Her türün kendine has özelliği vardır. Evlerde bakılmak için en çok tercih Sultan Papağını türleri şunlardır:

Albino Sultan Papağanı
Albino Sultan Papağanın tüm vücudu beyazdır ve gözleri kırmızı renktedir. Vücutlarında başka bir olmamasının asıl sebebi melanin pigmentinin olmamasıdır. Albino Sultan Papağanı en az rastlanan Sultan Papağanı türüdür.

Cinnamon Sultan Papağanı
Bu türün vücut renkleri ise açık gri renktir. Cinnamon Sultan Papağanının kanat kenarlarında 2 cm kalınlığında beyaz şeritler vardır. Yüz kısımlarında turuncu benekler bulunur, genel olarak yüz renkleri cinsiyetlerine göre değişmektedir. Cinnamon Sultan Papağanlarının gagalarında veya ayaklarında az miktarda siyah renk olabilmektedir.

Lutino Sultan Papağanı
Lutino Sultan Papağanı sarı ve beyaz renktedirler. Ayrıca turuncu beneklere sahiptirler. Kanat kısımlarında sarılıklar olabildiği gibi yüz kısımlarında da sarı renk görülebilir. Hatta vücudu tamamen sarı renginde olan Lutino Sultan Papağanları da vardır. Gagaları ve ayakları da pembe renklidir. En çok rastlanan Sultan Papağanı türlerindendir.

Normal Grey Sultan Papağanı
Renkleri koyu gri olan Sultan Papağanıdır. Üzerlerinde turuncu benekler vardır, kanatlarının kenar kısımlarında beyaz şeritler bulunur. Yüz renkleri de cinsiyetlerine göre değişir. Normal Grey Sultan Papağanlarınn gaga ve ayak kısımlarında siyahlıklar bulunur. Kanatlarının altından kuyruk sonlarına kadar uzanan sarı ve yatay çizgiler bulunur. Normal Grey Sultan Papağanları en çok rastlanan Sultan Papağanlarındandır.

Pearl Sultan Papağanı
Pearl Sultan Papağanın bir tüyünde 2 renk birden bulunur. Tüylerinin kök kısımlarına doğru yer alan renkler uç kısımlara doğru gittikçe değişmektedir. Pearl Sultan Papağanı anne ve babasının bağlı olduğu mutasyona göre tüy renkleri değişmektedir. Üzerlerinde turuncu benekler vardır.

Pied Sultan Papağını
Vücutlarında sarı, beyaz ve gri renkler bulunur Pied Sultan Papağanlarında. Yüz ve kanat renkleri ise açık renklidir. Kanat üzerlerinde gri renkler vardır. Renk dağılımları ise kuştan kuşa farklılık gösterebilir. Pied Sultan Papağanlarının yüzlerinde turuncu benekler vardır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt