RTÜK'ün "yangınları göstermeyin" Mesajına Tepki Yağıyor

img acıklama

Linux

Kurucu
Yönetici
Moderatör
13 Şub 2021
2,358

RTÜK'ün "yangınları göstermeyin" Mesajına Tepki Yağıyor

RTÜK, televizyon kanallarına ceza tehdidinde bulunarak "yangınları göstermeyin" talimatı yolladı. Basın meslek örgütleri duruma tepki gösterdi.
Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangını


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) televizyon kanallarına, "yangınları göstermeyin" talimatı gönderdi.

Orman yangınlarıyla ilgili "uyarı mektubunda, 130 farklı noktada çıkan yangınlar başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır ifadeleri kullanıldı.

Yayın ilkelerini hiçe sayan medya kuruluşlarına en ağır cezaların verileceği tehdidini savuran RTÜK, editoryal bağımsızlığa açıkça müdahale etti.

TGS: RTÜK BAŞKANI SUÇ İŞLEMEKTEDİR


Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), "Görev tanımının dışına çıkarak RTÜKü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir. Habercilik engellenirse dezenformasyon artar ve asıl o zaman provakasyon için uygun ortam oluşur. Yangını söndürmek yerine sansürlemek peşinde koşmanın kimseye faydası yoktur" dedi.

TGS, "Ayrıca, sahada çalışan gazetecilerin hedef gösterilmesi ve darbedilmesi de kabul edilmez. Meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyor, faillerin hukuk önüne çıkartılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BASIN KONSEYİ: RTÜK, MEDYAYI TEHDİT ETMEKTEN VAZGEÇMELİDİR


Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada da "RTÜKün televizyon kanallarının yöneticilerine yaptığı uyarı ve tehdit örnekleri, demokratik ülkelerde asla yaşanmaz. Günlerdir alevlere teslim olan dünya harikası bölgelerimizi ve yöre halkıyla çok sayıdaki canlının kaybını ekranlara, fedakarca çalışarak aktaran gazetecilere, baskıcı, sansürcü RTÜK müdahalesi basın özgürlüğüne büyük bir darbe indirmiştir" denildi.

"Alevlerin arasından yapılan canlı yayınlarda 'felaketin her yönüyle yayınlanması değil, yangının söndürüldüğü yerlerin ekranlara taşınmasını' şart koşan RTÜK Üst Kurulu'nun gerçeğin gizlenmesi yönündeki baskıcı tavrını kabul etmek olanaksızdır" ifadelerine yer verilen açıklamada RTÜK'e şu sorular yöneltildi:

* 'Özel hattan' televizyon yöneticilerine uyarı yaptığınız doğru mudur?

*Uyarılarınız da televizyon yöneticilerini ağır cezalara çarptırılmakla tehdit ettiniz mi?

*Televizyon yöneticilerine istenilen tarzda sansürlü yayın yapılmadığı durumunda gazetecilere verilecek ağır cezanın bedeli nedir?"

Açıklamada son olarak "Gazeteciliğin demokratik ülkelerde olmayan bu tür keyfi davranış ve cezalarla tehdit edilmesi, çok açık sansür girişimidir. Gazeteciler, kameramanlar, halkın gözüdür. Gözün gördüğü, gerçektir. Gerçeğin aktarılması ise anayasanın teminatı altında yapılan gazetecilik faaliyeti ve basın özgürlüğü olduğunu bir daha hatırlatırız" denildi.

KANALLARA GÖNDERİLEN YAZI


Öte yandan gazeteci Nevşin Mengü de Twitter hesabından, RTÜK tarafından haber kanallarına gönderilen yazıyı paylaştı.

İLHAN TAŞCI DUYURDU


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı yaptığı açıklamada, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahinin özel hat üzerinden televizyon yöneticilerine mesaj gönderdiğini ve mesajda televizyon yöneticilerine yangınları göstermeyin yoksa size en ağır cezayı veririm dediğini söyledi.

Twitter hesabından açıklama yayımlayan Taşcı, Türkiye yangın yerine dönmüş, ciğerlerimiz yanarken RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 'özel hat' üzerinden televizyon yöneticilerini tehdit etti! Şahin gönderdiği mesajda televizyon yöneticilerine 'yangınları göstermeyin yoksa size en ağır cezayı veririm' diye tehdit savuruyor yazdı.
 
Üst Alt