Proxy Nedir? Proxy Ne İşe Yarar ?

BeStami

Forum Üyesi
Bir web sayfasını açmaya çalıştığınızda, cihazınız internet servis sağlayıcınıza (ISS) bir istek gönderir. ISS talebi görür ve IP adresinizi ziyaret etmek istediğiniz web sitesi ile paylaşır. Daha sonra web sitesi IP'nizi görür ve size erişim izni verir. Bu şekilde bir internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Peki erişmek istediğiniz siteye girerken IP bilginizi ifşa etmek istemezseniz ne yapmanız gerekir?

İşte proxy burada devreye giriyor.

Proxy sunucusu, sizinle internet arasındaki bir aracıdır. Proxy kullanarak bir web sitesine eriştiğinizde tipik rota değişir. İnternet sağlayıcınız IP'nizi paylaşmak yerine, proxy sunucunuzun IP'sini erişmeye çalıştığınız web sitesine gönderir. Bu durumda web sitesini siz değil, proxy’niz ziyaret etmiş olur.

Proxy, sizinle erişmekte olduğunuz site arasında bir aracı görevi görerek, IP adresinizi etkili bir şekilde gizler ve kendi IP adresini sunar.

Bazen çevrimiçi içerik coğrafi olarak engellenebilir. Bu engellemeler, lisans kısıtlamalarından etkilenen TV şovlarından, devlet tarafından sansürlenen web sitelerine kadar her şey için geçerlidir.

Bir içeriğe engellendiği bir ülkeden veya konumdan erişmek istiyorsanız, IP adresinizi taklit etmeniz gerekecektir. Trafiğinizi farklı bir konumdaki bir proxy sunucusu üzerinden yeniden yönlendirerek, internete kendi konumunuz yerine o konumdan erişiyormuşsunuz gibi görünebilirsiniz. Böylece konumunuz için geçerli olan tüm coğrafi kısıtlamaları atlamış olursunuz.


Proxy Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

İnternette anonim olarak gezinmek istiyorsanız, proxy'ler size IP adresinizi dünyanın geri kalanından gizlemek için bir yol sağlar. İnternete proxy’ler aracılığıyla bağlanıldığında, cihazınızın IP adresi gösterilmez, bunun yerine proxy sunucusunun IP'si gösterilir. Bu, doğrudan internete bağlanmanız durumunda size daha fazla gizlilik sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse proxy ayarları aşağıdaki durumlarda değiştirilebilir:

Bir okul veya yerel kütüphane, belirli web sitelerine erişimi engellediğinde ve bir öğrenci bunun üstesinden gelmek istediğinde.
Çevrimiçi olarak sizi ilgilendiren bir şeye bakmak istediğinizde, ancak IP adresinizin ve bulunduğunuz yerin izlenmemesini tercih ettiğinizde.
Ülkenizden farklı bir konumdayken, erişmek istediğiniz web sitelerine bağlanmanız engellediğinde.
Web sitelerine yorum göndermek istediğinizde, ancak IP adresinizin tanımlanmasını veya kimliğinizin izlenmesini istemediğinizde.
İşvereniniz sosyal medyaya veya diğer sitelere erişimi engellediğinde.
 
Üst