Kurban olan ne?

img acıklama

Achilleus

Üye
26 Mar 2021
753

lkel çağlardan beri insanlar tanrıların gazabından korkmuşlar, korkuları ve şükürleri yerine de kurbanlar adamışlar. Genellikle ilk ürünler kurban olarak seçilmiş ve kurban olacak hayvan veya insanın sağlıklı olmasına dikkat edilmiş, özellikle erkek cinsler seçilmiş.
Ritüel olarak kurban dan amaç, en değer verdiğimiz varlıklardan tanrılar adına vaz geçebilmekti. Öyle ki, Güney Amerika'daki İnka ve Azteklerden , Avrupa'daki Keltlere ve Vikinglere, Mezopotamya'daki Sümerlerden, Semitik Eski Mısıra kadar bir çok uygarlıkta en değer verilen şeyin İnsan hayatı olduğu düşünülmüş, insanlar dahi kurban edilmiştir.
İnsan ve hayvan kurban etme geleneği İslam öncesi Arap toplumunda da vardı. Nitekim Peygamberimizin Dedesi de Peygamberin babası Abdullahı kurban edecekti fakat vazgeçirilerek 100 deve kesti. Kısaca değer verdikleri ,değerli gördükleri şeyler tanrıya adandı. Can kutsaldı, kutsal ve değerli olan şey tanrıya hediye edilebilirdi.
Korku dolu endişeli yürekler bir türlü gerçek kurbanın kendileri olabileceğini göremedi. Gerçek kurban kendi benliğin , arzu ve heveslerindir. Şişirilmiş egoların, kibirin, nefret, ve kinindir. İnsan bunları kesip atamadıkça, kurban kesmiş sayılmaz ve Aşk'a yaklaşamaz. Pek çokları bir hayvanın canını almakla kurban kestiğini zanneder. Aslında kasaplık etmiştir de öyle farz eder . Ölen hayvan değildir asıl kurban, ancak sen olursun keşke bunu bilseler.
Bir İnsan kurban edebilir bir kurbanı, mahalle marketindeki kasap değil, bağlar efal i, sıfatı ve zatı , kullandığı kör bıçak değil.
Gelenek haline gelmiş bu, hayvan katliamından başka bir şey yapmıyor nadan. Hatta görgü de yok, boş bulunan her yerde gırtlaklıyor hayvan. Ceza da kesiyor devlet ama takan da yok bir çok yerde. Et savaşı ve can pazarı yaşanıyor, arsa, sokak ve caddelerde.
Saygılar Efendim..
 
Üst Alt