Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Küçük Evlerde Doğru Aydınlatma ve Renk Seçimi

NeseLi

Forum Üyesi
Katılım
18 Şub 2021
Mesajlar
140
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Yaş
37
Küçük Evlerde Doğru Aydınlatma ve Renk Seçimi

Küçük ev dekore etmek aslında sanıldığı kadar zor bir iş değil. Birkaç küçük dekorasyon hilesi ile alanlar hem daha geniş görünebilir hem de daha kullanışlı ve estetik bir görüntü kazanabilir. Aydınlatmanın küçük mekanlardaki etkisi ise kalıcı çözümler getirebilir. İşte aydınlatma ve renklendirme nasıl yapılır sorusunun ipuçları.

  • Küçük odalarda ışıklandırma için tek seçim yapmak yeterli olabilir. Tepeden aydınlatma yöntemleri arasında en yaygın olan avize kullanımını tercih ediyorsanız, ikili veya üçlü avizeleri deneyerek verimli bir ışık ortamı yaratabilirsiniz.
  • Avizelerin asılacağı noktalar genel olarak daha önceden mekan planında belirlenmiş alanlarda yer alır. Fakat oturma düzeninize göre bu noktaları kendiniz yeniden belirleyebilir, harici aydınlatma yöntemlerine de başvurabilirsiniz.
  • Odalarınızın aldığı ışık, duvar renklerine veya mobilyalarınızın tonlarına göre değişebilir. Örneğin koyu renkli duvarlar için daha yoğun aydınlatmaya ihtiyaç duyulurken, açık renkli duvarlarda ışık miktarı daha az olabilir. Bunun sebebi koyu renklerin ışık açılarını kırarak dağıtmasıdır. Bu durum salonunuzun aldığı ışık miktarını düşürebilir. Açık renkli duvarlar ise ışık kırılmasına yol açmadan alan içerisinde dengeli bir ışık dağılımı sağlar.
  • Koyu renkli alanlarda ek ışıklandırma yöntemleri kullanarak odalarınızın aydınlanma oranını artırabilirsiniz. Örneğin, lambader ve abajurlar aracılığıyla yumuşak ışık geçişleri elde etmek mümkün.
  • Koyu renkli mobilyalarınızın uygun bölümlerine lambader yerleştirebilir veya ek olarak aplik de tercih edebilirsiniz. Duvar abajurlarını yerleştirebileceğiniz en uygun noktalar ise aydınlatmaya rağmen en az ışık alan bölümler olmalıdır.
  • Küçük alanlarda ev dekorasyonu yaparken, seçilen renklerin hem aydınlatma hem mobilyalar üzerinde büyük bir etkisi olduğu da değişmeyen bir gerçektir. Odalarınızda genel bir bütünlük yakalayabilmek için mobilyalarınızda ve duvarlarınızda seçtiğiniz herhangi bir rengin ton geçişlerini kullanmak işinize yarayabilir.
  • Örneğin kahve tonlarında bir koltuk takımınız varsa açık kahve duvar renkleri, yine kahvenin başka bir tonunda perdeler, halılar ve mobilyalar kullanabilirsiniz. Bu yöntemi diğer renk çeşitlerinde de deneyebilirsiniz. Mor, sarı, kırmızı ve tonları gibi...
  • Eğer eşyalarınızın renkleri bunu yapmak için elverişli değilse, bir mobilya uzmanından yardım alarak koltuk kumaşlarınızı yenileyebilir, duvarlarınızı boyatabilir, masa ve ünite gibi renk değişimi güç olan eşyalarınıza, mobilya kaplama yöntemlerini uygulatabilirsiniz.
  • Evinizde kör nokta olarak tabir edilen, ışık almayan alanlara spot ışıklar ya da şeffaf aplikler monte edebilirsiniz. Bu yöntemle mekandaki aydınlatma seviyesi artar ve aynı zamanda eşyalarınızın da daha göz alıcı gözükür
 
Üst Alt