Küçük Evler İçin Pratik Çözümler

NeseLi

Forum Üyesi
Küçük Evler İçin Pratik Çözümler

Küçük evlerde kullanılan alanı artırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de dikey dekorasyondur. Bu yöntem sayesinde dar mekanlarda kullanım alanları iki katına çıkabilir.

  • Eğer tek odalı, dar bir eviniz varsa salonunuzun ya da odanızın bir bölümüne küçük bir asma kat yaptırabilirsiniz. Bu küçük asma kata bir yatak yerleştirebilir, asma katın altını çalışma odası olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede bir odayı, birden çok amaç için kullanmak mümkün olabilir. Küçük ev dekorasyonu örnekleri arasında bu yöntemle düzenlenmiş olan odaları inceleyerek konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Aynı yöntemi yatak odalarında uygulayıp yatağınızın genellikle kullanılmayan alt bölümüne özel mobilya tasarımları hazırlatabilirsiniz. Alt bölüm için yaptırabileceğiniz mobilya türleri ise geniş çekmeceler, çok amaçlı dolaplar gibi kullanışlı ürünlerdir. Hatta misafirleriniz için ikinci bir ek yatak dahi tasarlayabilirsiniz.
  • Son yıllarda giderek yaygınlaşan duvar yatakları da alan darlığına çözüm olarak sıkça tercih ediliyor. Bu yatakları salonunuzda ve diğer odalarınızda kullanabilirsiniz. Duvar yataklarının en güzel özelliği katlanarak saklanabiliyor olmalarıdır. Yatağı kaldırdığınızda, gün içerisinde raf olarak kullanabileceğiniz alanlarla karşılaşmanız da mümkün olabilir.
  • Koridorlarınız, evinizde en kolay değerlendirebileceğiniz alanlar olabilir. Koridorlara duvar boyu yaptıracağınız gömme dolaplarla, kendinize büyük bir kiler alanı açabilirsiniz.
  • Geleneksel Türk mimarisinde vazgeçilmez unsurlardan olan yüklükler, bugün modern mimarinin de bir parçası olarak kabul ediliyor: Evinizin duvarlarına küçük nişler açabilir, bu alanları yüklük olarak kullanabilirsiniz.
  • Salon bütünlüğünü azaltan kolonlar arasına da kitaplıklar veya dekoratif raflar yaptırabilirsiniz.
  • Mutfaklarda ise tezgah üzerinde kullandığınız eşyaları minimuma indirip mutfak dolaplarınızda küçültmeye gidebilirsiniz. Bu işlem sayesinde mutfağınızın kullanım alanını da artırmış olacaksınız.
 
Üst