Kelebek

img acıklama

Linux

Kurucu
Yönetici
Radyo Founder
13 Şub 2021
2,398
Güzel ve parlak renkli kanatlı bir böcektir. Pulkanatlılardandır. 100. 000'e yakın çeşidi vardır. Kelebekler, ufacık pullarla örtünen ve boyları kanatları açılmış durumda birkaç mm.'den 15 sm.'e kadar değişen narin hayvancıklardır. Tropikal ormanlardan, Buz Denizi kıyılarına kadar dünyanın hemen her yönünde bulunurlar. Kelebekleri uçuş saatlerine göre «Gündüz kelebekleri» ve «Gece kelebekleri» diye ikiye ayırmak mümkündür. Gündüz kelebekleri yaz aylarında görülen, vücutları İnce yapılı kelebeklerdir. Titrer gibi uçarlar. Dinlenmek için bir yere kondukları vakit kanatlarını gövdelerinin üzerinde birleştirerek dimdik tutarlar.

Gece kelebekleri, geceleri dolaşmaya çıkan kelebeklerdir. Bütün gün güneş ışığından saklanırlar. Çiçeklerin balözünü de tanyeri ağarırken emerler. Vücutları daha şişman, kanatları daha kalın, der ama uzundur. Dinlenmek için kondukları zaman kanatlarını yukarıda birleştirmezler. Düz doğrultuda, uzun ve büyük eğriler çizerek gürültüyle uçarlar. Bazıları saatte 50 km. hızla yol alırlar. Kelebeklerin ne kadar yaşadıklarını kesin olarak söylemek güçtür. Bazı çeşitleri birkaç gün, bazıları da birkaç hafta yaşar. Bir yıl kadar yaşayanları da vardır.

Kelebeklerin vücut yapısı ve belli başlı özellikleri öbür böceklere benzer. Gözleri başın iki yanındadır. Petek gözlüdürler. Ağızları emici tiptendir. Eklem bacakları oldukça zayıftır. Kelebeklerin bazı türleri uzaklara gidemezlerse de bazı türleri uzun yolculuklara çıkarlar. Büyük topluluklar halinde Atlas Okyanusunu geçtikleri bir gerçektir. Kelebeklerin başkalaşım sonucu kelebek durumunu aldıktan sonra hiç bir zararları yoktur. Bazı türlerin larvaları (tırtılları) sebze bahçelerine büyük zarar verir. En zararlıları «Kuyruklu kelebekler» in larvalarıdır.

Bunlar turunçgillere büyük zarar verirler. Lahana kelebeklerinin larvaları da zararlıdır. Gül biti gibi zararlı küçük böcekleri yiyen bazı kelebek larvaları da çok yararlıdır. Yurdumuza göre çok daha sıcak olan tropikal bölgelerde çok sayıda kelebek cins ve türüne rastlanır. Bunlar kelebeklerin en irileri ve parlak renklileridir. Kelebeklerin yurdumuzda en tanınmış türü «Kuyruklu kelebekler» dir. Bunlardan ayrı 70 cins İçinde toplanabilen binlerce tür kelebek de ülkemizin değişik iklim bölgelerinde yaşar.
 
Üst Alt