Ne Nedir ? Irc Forum Ve Ircforumları Nedir?

Dolunay

Yönetici
Kurucu Admin
Irc (Internet Reality Chat) İnternet aktarmalı sohbet anlamında kullanılır. En çok tercih edilen protokol özelliği yıllardır, oldukça popüler olmasına neden olmuştur. İki kişi arasındaki konuşmalar özel bir sunucu aracılığıyla yapılır. Çoklu ortam sohbetlerini de mümkün kılan kanal içi sohbet odaları mevcuttur. Günümüzde kullanılan Messenger tarzı görüntülü sohbetler yerine metin tabanlı iletişim sağlanmaktadır. İletişim sağlarken arada sunucunun olması, kişiye rahatsızlık veren durumlarda, mesajların iletilmeden engellenmesini sağlar. Irc’nin popülerliğini arttıran en önemli sebep ise iki kişiden ziyade çoklu görüşme imkânı yaratmasıdır. Bu görüşmelerin rahatlıkla ve güvenle yapılmasını sağlayan platformlar, Irc Forumları adı altında toplanmıştır. Bir program sayesinde Irc networkündeki servera bağlanılır.

Irc Forum Nedir?

Irc forum yani sanal buluşma ortam sağlayıcısı, Irc networkünde bulunan servera bağlanarak iletişimi sağlar. Dünyanın neresinde olursanız olun rahatlıkla sohbetlere veya istediğiniz tartışma ortamlarına (chat odalarına) katılabilirsiniz. Binlerce Irc networküne anında ulaşabilirsiniz. Değişik konu ve fikirlerin tartışıldığı özel kanalları araştırıp katılabilirsiniz. Irc forumları kendi içinde bazı özel tabirleri yaratmıştır. Nick, nickname kısaltılması yani kullanıcı adı, sadece bir kişiye aittir. Aynı anda, aynı ortamda, aynı nick kullanılamaz.

Irc sunucusu, platformun çatısını oluşturur. Kanal (channel), # ön takısı alan, Irc server üzerinden binlerce kullanıcının bulunduğu, çeşitli konular kapsamındaki özel alanlar. Private, ikili özel konuşma sağlayıcısı. Op, kullanıcı operatörü kısaltılmasıdır. Bot, robot kelimesinin kısaltılmasıyla elde edilen kelime, bazı özel durumlarda kullanıcı gibi davranıp tepkiler verebilen özel bir programa denir. Ircop, Server güvenlik sorumlusu olarak adlandırılan, Irc forum kurallarına uymayan kullanıcılara, yaptırımda bulunan görevli operatörler. Kick, Irc forum kurallarına uymayan veya şikâyet edilen kullanıcıların, kanal operatörü tarafından kanaldan atılmasına denir. Klicklenen kullanıcı klick sonrasında tekrar kanala girebilir. Klick bir uyarı mahiyetindedir. Ban, forum kurallarına uymayan kullanıcıların kanal operatörü tarafından geri gelmeyecek şekilde atılmasıdır. Ban durumu açılıncaya kadar kanala girmesi mümkün değildir.

irc-forum.png

Irc Forum Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Irc forumları birden fazla kişinin aynı anda, aynı server altında, ortak bir kanalda sohbet edebilmesini sağlayan özel platformlardır. Aynı görüşlerin buluşma noktası da diyebiliriz. Yazdıklarınız, kanal içinde iseniz kanal katılımcıları tarafından, özel görüşmede iseniz yazdığınız kişi tarafından görülebilir. Eş zamanlı konuşma zemini sunan Irc forum, bilişim çağımızda gençler arasında tercih edilen kanallar arasındadır.

Fikirlerini özgürce sunabilen kullanıcılar, diğer kullanıcılara saygı çerçevesinde yaklaşıp, rahatsızlık vermeden sohbet edebilmektedirler. 90’lı yıllarda çok yaygın olan MIRC sohbet kanallarının devamı niteliğinde olan irc forum binlerce kanal seçeneğiyle kullanıcıları çekmektedir. Kendi kuralları ve özel tabirleri içinde barındıran bu sistem, özgür fikirlerin ifade edilmesi açısından oldukça talep görmektedir. Özel komutlarla, özel bir kullanım yaratması gençler açısından ilgi çekici unsurlardır.

Yer ve zaman kavramının olmadığı bu kanallarda kullanıcılar, rahatlıkla sohbet edebilmekte, istedikleri tartışma kanallarına katılıp değişik fikirlere ulaşabilmektedir. Sınırsız dünya mantığının gerçekleştiği bu kanallar, özgür beyinlerin rahatça gelişimine de katkı sağlamaktadırlar. Kısıtlama, baskı, yasak, yadırganma görmeden istediği konuda, istediği gibi fikirlerini savunabilme olanağı sunan forumlarda, saygı konusu öncelikli kuralların başında geliyor. Özgür olmamız başkasının özgürlüğüne müdahale etmemiz anlamına gelmiyor, mantığına hizmet eden portal bir nevi kişisel gelişim eğitimi sunuyor. Bazı özel komutlarla kanal operatörleri kullanılmaması gereken kelimeleri belirtip yazılmasını yasaklayabiliyorlar(+G Modu). Sadece davetlilere açık olan özel kanallar komutlarla belirleniyor(+i modu). Şifre ile girilen kanal uygulamaları komutlarla mümkün (+k modu). Irc forumları kişilere özel alanlar, özel sohbetler, özel konular sunmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki çok özel tartışmaları bulup katılabilir, takip edebilirsiniz. Yabancı kanallarda dil gelişimini sağlayabilir, farklı kültürden insanlarla tanışabilirsiniz. Tamamen size özel bir platformda özgürce dolaşabilirsiniz. Dünyanın bütün kanalları sizin keşfetmenizi bekliyor.
 
Üst