FOTOĞRAFÇILIK NEDİR

img acıklama

NeseLi

Üye
18 Şub 2021
140
Fotoğrafçılık Nedir?
Fotoğrafçılık, kişinin dış dünyada gördüklerini, bu alandaki bilgilerini ve özgün bakış açısını da kullanarak belirli teknikler yardımıyla görsel materyallere dönüştürmesidir. Aynı zamanda fotoğraf, kendi içerisinde pek çok farklı türü bulunan bir sanat alanıdır. Fotoğrafçı kullanması gereken işlevsel uygulamalar nedeniyle bir zanaatkar olarak kabul edilebilir. Fotoğraf da estetik değerleri ile bir sanat ürünüdür.fotoğrafçılık, fotoğrafçılık nedir, fotoğrafçılık türleri, fotoğrafçılık için, fotoğrafçılık önerileri

Fotoğraf çekmek profesyonel olarak yapılabildiği gibi hobi olarak da yapılabilen bir eylemdir. Amaç ne olursa olsun doğru fotoğrafı çekebilmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Çünkü fotoğrafçılık gelişigüzel bir biçimde her gördüğünü kayıt altına almak değildir. Bir konunun, bir olayın veya bir anın en etkili şekilde yansıtılabilmesini amaçlar. Bunun yapılabilmesi için de önemli olan fotoğraf makinesinin kalitesi değil, fotoğrafı çeken kişinin bilgi ve yorumudur.
Hobi olarak çekilen fotoğraflarda fotoğrafçılık kurallarına fazla dikkat edilmez. Amaç, hatırlanmak istenen güzel bir anı saklamak, ilginç bir durumu kayıt altına almaktır. Bir hobi olarak yapılan eylemden keyif almak ve rahatlamak ilk hedeftir. Profesyonel amaçlarla yapılan fotoğraf çekme işinde ise doğru fotoğrafı çekebilmek için genel kurallara uygun davranmak daha önemlidir. Ancak genel kabul gören bu kurallar, hiçbir şekilde değiştirilemeyen katı sınırları belirtmez. Fotoğrafçı kendi bakış açısını yansıtmakta özgürdür. Bir kuralı bozduğu için öznel yaklaşımdan vazgeçilmesi beklenemez. Fotoğrafı bir sanat haline getiren de bu özelliğidir.
 
Üst Alt