Fotoğraf Terimleri (U-Ü)

img acıklama

NeseLi

Üye
18 Şub 2021
140
FOTOĞRAF TERİMLERİ (U-Ü)


U
Ultraviyole (ultra violet-UV)bkz morötesi.
UpratingKullanılan filmi ISO değerinden daha fazla değerde kullanmak.
USB (Universal Serial Bus)Bilgisayarlarda standart olarak bulunan bağlantı düzenlemesi.
USB bellekEnerjisini ve veri aktarmayı USB bağlantısı ile gerçekleştiren küçük boyutlu veri taşıma gereci. Sığaları marka ve modele göre değişiklik göstermekle birlikte 1 Tb gibi yüksek sığaya sahip olanları da vardır.
UV filtre (Ultra Violet filter)Gözle görülemeyen ultraviyole ışınların fotoğrafın keskinlik ve berraklığı üzerindeki olumsuz etkisini gidermek için kullanılan filtredir. Görünür bölgedeki ışığa karşı soğurucu etkisi olmadığından, diyafram ve örtücü ayarlarında değişiklik gerektirmediğinden koruyucu olarak objektif üzerinde (gün ışığı filtresi yoksa) sürekli takılı bırakılabilir.
UyumBir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk.
Uzatma deklanşör (cable release)bkz deklanşör kablosu.
Uzatma körüğüObjektif ve film düzlemi ya da algılayıcı düzlemi arasındaki uzaklığı artırmak için kullanılan uzayıp kısalabilen körük sistemi. Makro çekim çalışmalarında kullanılır.
Uzatma tüpleri (extention tubes)Küçük boy fotoğraf makinelerinde makro çekimlerin yapılabilmesi için kullanılan içi boş (merceksiz), objektifle mercek arasına takılan metal bileziklerdir. Makro fotoğrafçılık için gereken adımlardan bir tanesi, objektifi daha yakın netleme işlemi için, odak alanından çıkarmaktır. Uzatma halkaları bu amaçla kullanılır. Bu halkalar körüğe benzerler, fakat onlar gibi esnek değildir, mesafe de genellikle ayarlanamaz.
Uzun odaklı objektifOdak uzaklığı, kullanılan filmin ya da algılayıcının görüntü karesinin diyagonal köşe uzunluğundan büyük olan objektif; teleobjektif, dar açılı objektif.
Uzun pozlamaÖrtücünün B ya da T ayarı konumunda yapılan pozlama.
ÜÜçayak (tripod)Fotoğraf makinesinin hiç kımıldamaması veya özel etkiler için uzun süreli pozlama istendiğinde, makinenin üzerine takılabileceği üç bacaklı ve çeşitli yöntemlerle oynar bir kafaya sahip sehpa sistemidir.
Üst açıFotoğraf makinesinin konuya, konunun göz seviyesinin yukarısından bakmasıdır.
Üst üste baskıBirden fazla negatifteki görüntülerden oluşmuş baskı. Yeni bir negatif agrandisöre yerleştirildiğinde baskı kartının daha önce pozlandırılmış bölümleri maskelerle kapatılır.
Üst üste pozlamaAynı film karesi ya da fotoğraf kağıdına birden fazla görüntünün pozlanmasıdır
 
Üst Alt