Brezilyalı Diken Böcek

img acıklama

Ela

Üye
18 Şub 2021
122
Brezilyalı Diken Böcek (Treehopper), Insecta familyasında sınıflandırılmış uçabilen bir böcek cinsidir.
Dünya üzerinde 600 çeşit cinste 3200 tür Brezilyalı diken böcek bulunmaktadır. Ancak en ilginç olanı ise Bocydium globulare ismindeki böcektir. Dünyanın en garip görünümlü canlıları arasındadır.

Adından da anlaşılacağı üzere Brezilya'nın yağmur ormanlarında yaşamaktadırlar. Nemli bölgelerde barınırlar. Garip görünmesinin sebebi başının hemen üstünde bulunun garip antenimsi yapıdır. Dört adet top biçiminde, kıllarla kaplı ve kuyruk biçimde antenleri vardır.

Ancak bu antenimsi yapıların bugün ne işe yaradığı hala tam olarak bilinmemektedir. Zoologlar, bu antenlerin evrimsel süreçte erkeklerin dişilerini cezbetmek için evrildiğini düşünüyor. Bu antenimsi yapılar, kitin adı verilen ve çoğunlukla böceklerde görülen karbonhidrat yapıdadır. Bu antenimsi yapılara spor adı verilmektedir. Bu spor yapıların etrafında 2650 adet kıl olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca çeşitli renklerde bulunabilmektedir.

Dişileri erkelerine göre ayırt etmek oldukça basittir. Erkeklerin spor adındaki antenimsi yapıları dişilerine oranla çok daha iri ve serttir.

Otsu bitkiler içinde yaşayan bu böcekler gündüzleri avlanmaya çıkarlar. Genelikle yaprak bitleri ve karıncalarla beslenirler. Amazon ormanlarının ekosisteminde büyük bir öneme sahiptirler. Ömürleri boyunca yalnızca bir kere çiftleşirler. Yetişkinleri ortalama 2,5 cm boyundadır.

Çiftleşme sonrası Dişileri yaklaşık 200-300 arasındaki yumurtalarını canlı yaprak dokuların arasına bırakır. Bu yumurtaların neredeyse tamamı birkaç haftalık larva döneminden sonra yetişkin Brezilyalı diken böceklerine dönüşür.

Neyse ki ömürlerinin 1 ay olması bu canlılardan ekosistem içinde birikmesine yol açmaz.
 
Üst Alt