Atatürkçü İlahiyatçı Cemil Kılıçtan Diyanet İşleri Başkanı'nı Pişman Ettir

img acıklama

Achilleus

Üye
26 Mar 2021
1,004
Atatürkçü İlahiyatçı Cemil Kılıçtan Diyanet İşleri Başkanı'nı Pişman Ettirecek Yanıt

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan Günlükleri adlı kitabında günaydın ve tünaydın diyerek selamlaşmayı cahiliye dönemindeki selamlaşmaya benzetince Atatürkçü ilahiyatçı yazar Cemil Kılıçtan yanıt gecikmedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaşın, Ramazan ayı boyunca iktidara yakınlığıyla bilinen bir gazetede yazdığı yazılar, Ramazan Günlükleri adı altında kitaplaştırıldı. Kitabın basım masrafı ise Diyanet İşleri Başkanlığının 2019 yılı bütçesinden karşılandı. Nisan 2019da ilk baskısını yapan kitapta dikkat çeken değerlendirmeler yer aldı.

Erbaş, kitabın, Aranızda Selamı Yayınız başlıklı bölümünde, günümüzdeki selamlaşma biçimleri ile eski dönemdeki selamlaşma biçimleri karşılaştırıldı. Yazıda, cahiliye döneminde birinin evine girildiğinde mahremiyete saygı gösterilmediğini belirten Erbaş, cahiliye dönemindeki insanların, Dünya ve ahiret saadetini temenni etmek olan selamı bilmediklerini savundu. Cahiliye döneminde selamlaşmak amacıyla Akşamınız hayat olsun ve Aydın olsun gibi sözlerin kullanıldığını anlatan Erbaş, Bu ifadeler, bizde bazı kimselerin kullandığı, Günaydın ve Tünaydın benzerdir ifadelerini kullandı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, yazısının devamında, selam vermekle ilgili ayetlerin ardından Müslümanların artık dua etme amaçlı selamlaştığını belirten Erbaş, şunları dile getirdi:

İnsanın başkaları için dilediği dünya ve ahiret mutluluğunu kendi ailesinden esirgemesi doğru değil, hatta daha da önemlidir. Esasında ayete göre, (Alıntı yaptığı ayete atıf yaparak) evde kimse olmasa bile giren kimsenin kendi kendine selam vermesi gerekir. Bu durumda verilecek selamın tıpkı namazın tahhiyatında olduğu gibi, Essalamü aleyna ve ala ibadillahissalihin şeklinde olması gerektiği belirtilmektedir.

"YAHUDİ SELAMI AMA HABERİ YOK"

Atatürkçü ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç ise sosyal medya hesabından Ali Erbaş'a bir yanıt verdi.

Kılıç, "Selamün Aleyküm demek 4 bin yıllık Yahudi selamı... Bundan haberi yok" diye yazdı.

KAYNAK
 
Üst Alt