ASP NET Nedir?

img acıklama

Webci-Abi

Yeni Üye
1 Nis 2021
93
ASP.NET, Microsoft tarafından oluşturulan, Windows üzerinde çalışan ve 2000lerin başında başlatılan açık kaynaklı, sunucu tarafı bir web uygulama çerçevesidir.

ASP.NET, geliştiricilerin web uygulamaları, web hizmetleri ve dinamik içerik odaklı web siteleri oluşturmasına olanak tanır.


Asp.Net Core Nedir?

ASP.NET Core, Windows, MacOS ve Linux dahil olmak üzere her büyük bilgi işlem platformunda çalışan yeni bir ASP.NET sürümüdür.

ASP.NET gibi, Microsoft tarafından oluşturulan açık kaynak kodludur ve geliştiricilerin web uygulamaları, web hizmetleri ve dinamik içerik odaklı web siteleri oluşturmalarına olanak tanır. İlk olarak 2016da piyasaya sürülen ASP.NET Core nispeten yenidir, ancak zaten bir 2.0 sürümü almıştır ve şimdi Windows tarafından barındırılan ASP.NET web uygulamalarına kararlı bir alternatiftir.

ASP.NETi bilen geliştiriciler, mevcut C # bilgilerinden yararlanabilir ve ASP.NET Coreda sunulan çerçeve farklılıklarını hızlı bir şekilde anlayabilir.

Neden Kullanmalıyım?

Bir web sitesi veya uygulama geliştirirken ASP.NET kullanmak için pek çok iyi neden vardır. Yüksek hız, düşük maliyet ve geniş dil desteği en önemli faydalar arasındadır.

ASP.NET, tanıdık Windows sunucu ortamında yerleşiktir ve ayrı olarak yüklenmesi ve yapılandırılması gereken diğer web geliştirme platformlarından daha az kurulum ve yapılandırma gerektirir. ASP.NETin popülerliği, çevrimiçi kaynakları ve yetenekli geliştiricileri bulmayı kolaylaştırır.

Örneğin, ASP.NET ile oluşturulan web siteleri ve uygulamalar, PHP ile bir web sitesi oluşturmadan daha hızlı ve daha verimli olabilir. ASP.NET uygulamaları derlenir, bu da kodun nesne koduna çevrildiği ve ardından çalıştırıldığı anlamına gelir. Bu derleme işlemi az bir zaman alır, ancak yalnızca bir kez gerçekleşir. Derlemeden sonra, kod .Net platformu tarafından çok hızlı bir şekilde defalarca çalıştırılabilir.

Yorumlanan kod doğrudan makine tarafından yürütülmez, ancak çalıştırılmadan önce her seferinde okunması ve yorumlanması gerekir. Derlenmiş kod genellikle yorumlanmış koddan daha hızlı ve daha ölçeklenebilirdir ve yorumlanan kodun yapabileceği her şeyi yapabilir. Yorumlanan dillerin örnekleri arasında PHP, JavaScript ve Ruby bulunur.

Derleme işlemi ayrıca tüm kodun tutarlı olduğunun doğrulanmasını sağlar. Örneğin, GetUser adlı bir yöntem bazı kod güncellemelerinin bir parçası olarak GetEmployee olarak yeniden adlandırılırsa, uygulamanın geri kalanı boyunca GetUsera yapılan herhangi bir başvuru derleme sırasında bir hataya neden olur ve bu da tanımlanmasını ve düzeltilmesini kolaylaştırır.

Yorumlanan diller, kod gerçekten çalıştırılıp test edilene kadar bu hatayı tanımlamaz. Büyük bir uygulamada, her senaryoyu manuel olarak test etmek veya kod her değiştirildiğinde her senaryoyu test eden ek kod yazmak ve sürdürmek çok zaman alır.

Yazılım maliyeti, bir web sitesi geliştirirken önemli bir faktördür. Eskiden geliştiricilerin, uygulamalar oluşturmak için pahalı yazılımlar (Entegre Geliştirme Ortamları veya IDEler olarak adlandırılır) satın almaları gerekiyordu.

Bugünlerde çoğu kod ücretsiz araçlar kullanılarak yazılabilir. ASP.NET kodu, basit bir metin düzenleyicisi, çeşitli ücretsiz programlama metin düzenleyicileri ve en yaygın olarak Microsoft'un kurumsal olmayan kullanım için ücretsiz bir Community Editionda bulunan her yerde bulunan Visual Studio uygulaması kullanılarak yazılabilir.

5ten fazla geliştiricisi olan şirketler, Visual Studio'yu kullanmak için bir lisans satın almalıdır, ancak maliyet diğer platformlar için profesyonel IDElerle rekabet edebilir. Microsoft ayrıca, şirketler dahil herkes için ücretsiz olan, daha hafif bir IDE ve düzenleyici olan Visual Studio Code sağlar.

Son olarak, ASP.NET açık kaynak kodlu ve kullanımı ücretsiz olmasına rağmen, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft tarafından aktif olarak geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Microsoft, geliştirme platformlarına ve geliştirici topluluklarına büyük yatırım yapıyor ve bu uygulamaları çalıştırmak için kullanılan yazılım şirketlerini destekliyor. Bu, yazılımınızın yakın zamanda dünün haberi olması konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Alıntı:
domainnameapi
 
Üst Alt