ANTALYA

img acıklama

NeseLi

Üye
18 Şub 2021
140
Antalya
Denizin, güneşin, günbatımının tadına doyamayacağınız ve bunun yanında geçirdiğiniz her dakikayı değerlendirebilecek yüzlerce destinasyonun bulunduğu, Dünya’da en çok ziyaret edilen yerler arasına girmiş harika bir şehirdir Antalya.


Hadrian Kapısı
Akdeniz tatil bölgeleri arasında en iyi otel ve tesislere sahiptir ve turizme yönelik 500’den fazla tesisle yılda 5 milyondan fazla turiste hizmet vermektedir. Deniz, kum ve güneşin kombinasyonu ile Torosların koyu yeşil bitki örtüsü bölgeyi cazibe merkezi haline getirmiştir. Temel zenginliği turizm ve tarım olan şehir sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi medeniyetleri topraklarında barındırmıştır.

Antalya Türkiye’nin güney kıyılarında, Akdeniz Bölgesinin batısında bulunan Türkiye’nin 5. büyük şehridir. Nüfusu 2.328.555 olan Antalya ‘nın yüzölçümü de 20.909 km2’dir. Kuzeyinde Toros Dağları güneyinde Akdeniz olan Antalya’nın komşu illeri ise İçel, Konya, Karaman, Isparta, Burdur ve Muğla’dır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Antalya’da kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Bitki örtüsüne baktığımızda ise çoğunlukla deniz seviyesinden başlayan ormanlık alanlar ve bodur ağaç olan makileri görürüz. Ayrıca Antalya kıyılarını gezdiğinizde birçok körfez, koy, liman ve küçük adacıklar görebilirsiniz.

İklimi ve bitki örtüsü nedeniyle arı yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı illerden biri olan Antalya’da ipek böceği yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Narenciye denince ilk akla gelen isim olan Antalya, Adana(Çukurova)’dan sonra ülkemizde üretim olarak ikinci, portakal üretimde ise birinci sıradadır.

Tarih

Milattan önceye giden tarihi Karain mağaralarında rastlanan eşyalarla ortaya çıkarılmıştır. Tarihin her döneminde uygarlıkların gözde mekanlarından olan Antalya Selçuklular zamanında kış aylarında devletin başkenti olarak kullanılmıştır. 1391 yılında Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı zamanında Konya’ya bağlı bir sancak olarak (Teke Sancağı) varlığını sürdürmüştür. Birinci Dünya Savaşında İtalyanlara geçen Antalya 9 Temmuz 1922 yılında İtalyanların buradan çekilmesiyle yeniden Osmanlı’ya geçmiştir.
Çok eskiye dayanan bir tarihi olması sebebiyle Antalya içinde en çok antik kent bulunduran şehirdir. Aspendos, Side, Perge bu antik kentlerden bazılarıdır.

Kaleiçi Yat Limanı

Antalya’daki Turizm Faaliyetleri

Antalya, Türkiye’deki turizm sektörünü elinde tutan en önemli kentlerin başında gelir. İstanbul için kültür turizminin önemi ne kadar büyükse Antalya için de tatil turizminin önemi o kadar büyüktür. Dünyanın en çok ziyaret edilen 4. şehri unvanını almış olan Antalya dört mevsim boyunca turizm sektörüne hizmet etmektedir. Tatil turizmi başta olmak üzere kültür, deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp,inanç ve düğün turizmi adına hem çeşitli hem de çok sayıda tesis bulabilirsiniz.
Kültür ve Deniz Turizmi dediğimizde Antalya’nın tüm kıyı şeridini gösterebiliriz. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar uzanan kıyı şeridinde antik kentler, tarihi yapılar, tarihi camiler ve kiliseler bulunmaktadır. Yine bu kıyı şeridinde yapılan deniz turları özellikle Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarında yapılmaktadır.

Spor turizmine baktığımızda ise uluslararası yarışmaların yapıldığı ve Avrupa’daki birçok spor kulübünün kampları için ya da yarışmaları için tercih ettiği bir şehir Antalya. 2003-2008 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonasına ev sahipliği yapmış 2009-2010 döneminde ise judo, halter, eskrim, voleybol, badminton ve bir çok dalda 200’e varan ulusal seminere ev sahipliği yapmıştır.
Özellikle sezon dışı yapılan Kongre Turizmi için de kış ayları tercih edilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklar için hem ulaşılabilirlik açısından iyi bir konumda olması hem de katılımcılara tatil ve dinlenme fırsatı sunması bakımından çok tercih ediliyor.
İnanç Turizmi için ise özellikle Anadolu ve Selçuklu dönemlerinden kalma camiler, Demre’de bulunun Noel Baba Kilisesi ve Alanya’da bulunun 1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi hizmet vermektedir. Ayrıca Serik’te 2004 yılında Dinler Bahçesi isimli üç dinin ibadethanesinin bulunduğu ( İslam, Hristiyanlık, Musevilik) bir ibadethane açılmıştır.
Antalya’da Düğün Turizmi ise son yıllarda uluslararası boyutta önem kazandı. Son birkaç yıldır Antalya’da düzenlenen Hint düğünleri Dünya çapında herkesin ilgisini çekiyor. Düğünlerin maliyeti en az 1 milyon dolardan başlıyor ve 3 gece 3 gün sürüyor. Varlıklı Hintli ailelerin düğünleri için Antalyayı tercih etmesi Antalya’daki düğün turizmi için de büyük önem taşıyor. Hint düğünleri genelde ilk gün Türk gecesi ile başlıyor ve sabaha kadar süren eğlencelerle devam ediyor. Yüzük takma, gelin damat buluşması, kına gecesi gibi merasimler inanılmaz görkemli bir şekilde yapılıyor ve hiç bir masraftan kaçılmıyor. Düğünde yüzlerce şarkıcı, garson, aşçı ve fotoğrafçı görev alıyor. Düğün süslemeleri için Hollanda’dan çiçekler getiriliyor, misafirler için özel uçaklar tesis ediliyor. Kısacası düğünün görkemli görünebilmesi için her şey yapılıyor. Ve şu an Antalya turizm sektörü de bu tarz düğün organizasyonlarını çoğaltmak için kolları sıvamış durumda. Bu yıl Türkiye’de yaklaşık 30 Hint düğünü olması bekleniyor.


 
Üst Alt