Ali Erbaş Cumhurbaşkanı mı Olmak İstiyor

img acıklama

Achilleus

Üye
26 Mar 2021
1,004
Ali Erbaş Cumhurbaşkanı mı Olmak İstiyor

Deniz Zeyrek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaşın Cumhurbaşkanı olmak istediğini iddia etti.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde, "Ali Erbaş Cumhurbaşkanı mı olmak istiyor" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Zeyrek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaşın Cumhurbaşkanı olmak istediğini iddia etti. Zeyrek, Erbaşın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra kendisini bu koltuğa biçilmiş kaftan olarak gördüğünü ileri sürdü.

Zeyrek, "Kendisi ulu önder Atatürke boşuna savaş açmıyor. Kendisi Laikliğe boşuna savaş açmıyor" derken, "Yakında cüppesini, imam sarığını çıkarıp 'lacileri' çekip siyasete atılır ve zirveye gözünü dikerse şaşırmayın. Siyasetle bu kadar içli dışlı olması boşuna değil! diye belirtti.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrekin bugünkü yazısı şöyle:

Afganistanın kontrolünü ele geçiren Talibanın en önemli özelliği ne biliyor musunuz?

Kendi dini inançlarının, yaşam biçimlerinin bütün evlerde, sokaklarda, mahallede, şehirlerde, siyasette, yargıda, ticarette, yani yaşamın her alanında hakim olmasıdır.

IŞİDin, El Kaidenin ideolojisi de Talibanla aynıdır.

Kendileri nasıl yaşıyorsa, silah gücüyle kontrol altına aldıkları bütün insanların öyle yaşamasını hedefliyorlar.

Bir toplumda herkesin dini inancını, mezhebini, hatta inançsızlığını, bir arada ve özgürce yaşadığı düzenin adı olan Laiklik, bu yüzden Taliban, IŞİD, El Kaide zihniyeti için düşmandır.

Zira laiklik, dini ve mezhepsel farklılıkların bir arada yaşaması için inançları insanla Allah arasındaki bir alan olarak görür ve gündelik yaşamı, devleti, yargıyı, ticareti ve siyaseti dinin dışında tutmayı önerir.

Türkiyede de anayasayla güvence altına alınmış bir kavram olan Laiklik, bir insanın inancından dolayı giydiği kıyafeti de özgürleştirir, bir ülkenin çoğunluğunun inancından farklı bir inanca sahip olanların inançlarını özgürce yaşamasını da sağlar.

Geçmişte yanlış bir Laiklik yaklaşımıyla Türkiyedeki muhafazakarların inandıkları gibi yaşamasının, giyinmesinin önüne geçilmeye çalışıldı. Üniversitelerde başörtülerini açtırmak için ikna odaları kuruldu. İmam hatip mezunları, yükseköğrenimden dışlansın diye katsayı oyunları oynandı. 28 Şubat 1997deki post modern darbe de bu Laiklik anlayışın bir sonucuydu.

Bugünkü iktidar da tam tersini yapıyor. Kendi döneminde doğan her TC vatandaşını imam hatip mezunu yapmaya çalışıyor. Okul yöneticilerini din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri arasından atıyor. Kamuya alımlarda liyakat yerine başı secdeye varıyor gibi referanslara bakıyor. 28 Şubatçıların sorun olarak gördüğü başörtüsü bugün artık hayatın her alanında pozitif ayrımcılık nedenine dönüşmüş. Artık muhafazakar olmayan kadınların kıyafetleri iktidar için sorun teşkil ediyor.

Türkiyenin bu iki sorunlu yaklaşımı da terk edip, laikliği gerçek manada yaşadığı günlerin yakın olmasını diliyorum.

Şimdi gelelim bu girizgahı yapmamın nedenine:

Malumunuz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yargıtayın yeni hizmet binasının dini törenle açılmasını eleştirenlere şöyle bir tepki göstermiş:

İnanç, sokakta, mahallede, şehirde olmasın, insanın içinde olsun gibi bir anlayış var. İnsanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan ayıklansın oralar adeta. Bu düşünce, insanlığı bu noktaya getirmekte

Başkan istiyor ki o inancı gereği istiridye, midye, yengeç, karides yemiyor diye biz de yemeyelim.

Başkan istiyor ki o inancı gereği alkol almıyor diye başkaları da almasın.

Başkan istiyor ki o sakal bıraktı diye biz de bırakalım.

Başkan istiyor ki Cumhuriyet kurumu mahkemeleri kapatalım kararları kendisi
versin.

Başkan istiyor ki o lüks makam aracına biniyor diye biz de binelim, o Türkiyenin en büyük bütçesine hükmettiği gibi biz de edelim! (Bu kısmı şakaydı)

Bunların hepsi mümkün. Çözüm basit:

Talibanla aynı şeyi isteyen Sayın Erbaşı aynı zamanda Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı, Ticaret Bakanı, Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı ilan edelim.

Birileri şeyhülislam olmak istiyor diyor ya

Doğrusu o değil.

Çünkü kendileri, bütün bu kurumların başında olmak istiyor ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sonrası dönem için Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kendisini biçilmiş kaftan görüyor.

Kendisi ulu önder Atatürke boşuna savaş açmıyor.

Kendisi Laikliğe boşuna savaş açmıyor.

Yakında cüppesini, imam sarığını çıkarıp lacileri çekip siyasete atılır ve zirveye gözünü dikerse şaşırmayın.

Siyasetle bu kadar içli dışlı olması boşuna değil!

Odatv.com

 
Üst Alt