ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

img acıklama

Linux

Kurucu
Yönetici
Radyo Founder
13 Şub 2021
2,398
ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'ler ile ilgili kapsamlı bir açıklama yaptı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, basın mensuplarının konuyla ilgili sorusuna yanıt vererek uyarıda bulundu.

ABD ile Türkiye arasında devam eden S-400 gerilimi ile ilgili kritik bir açıklama ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) geldi.

Açıklamayı dün gece katıldığı basın toplantısında Pentagon Sözcüsü John Kirby yaptı.

Kirby, basın toplantısında Politico isimli medya kuruluşunun Pentagon muhabiri olan Lara Seligman’ın sorusunu yanıtladı. Seligman’ın, “Türkiye ile ilgili bir sorum olacaktı. Geçen hafta gerçekleşen görüşmede Türkiye ile ilişkiler konusunda bir gelişme yaşandı mı? Daha önce gündeme gelen bazı baskı unsurlarının yenilenmesi ile ilgili bir değişiklik oldu mu? Örneğin Türkiye’nin F-35 programına geri alınması, S-400’ler sebebiyle uygulanan yaptırımların gevşetilmesi ya da ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne desteği bırakması gibi” sorusunu sordu.

Kirby, “Ben bu konuda NATO’yu işaret ediyorum. F-35 ve S-400’ler konusunda yönetimimizin politikasında bir değişiklik yoktur. Tekrar ediyorum, Türkiye’yi S-400’lerin teslimatı konusunda devam etmemesi konusunda uyarıyoruz. Bizce bu F-35’lerle uyumsuz ve Türkiye halen bu programdan çıkarılmış durumda. Bunları elinde tutmaması konusundaki çağrımızı yineliyoruz” dedi.


S-400’ler 2019’da Türkiye’ye teslim edilmişti.

Pentagon Sözcüsü, “Size Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde birçok kez ABD’den Patriot savunma sistemini satın alma fırsatı olduğunu hatırlatmak isterim. Fakat Türkiye bunun yerine Rusya’dan S-400 satın aldı” dedi.
 
Üst Alt