Neler yeni

Virüsten Daha Çok Korkan İnsanlar, Daha Yargılayıcılar

img acıklama

Achilleus

Üye
Katılım
26 Mar 2021
Mesajlar
693
Konum
izmir
Virüsten daha çok korkan insanlar, daha yargılayıcılarCambridge Üniversitesi araştırmacıları, Covid'e yakalanmaktan endişe duyan kişilerin diğer insanların davranışlarını daha sert yargıladıklarını iddia ettiler.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, insanların Covidden yoğun olarak korkmaları halinde diğer insanları küçük görme veya şüpheli eylemlere tiksinti ile tepki verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne sürdüler.

Araştırmacıları, geçen yıl mart ve mayıs ayları arasında ABDden 900 katılımcıya Covide yakalanma korkuları ve bazı tartışmalı sosyal davranışlar hakkındaki duygularını sorguladılar.

YANLIŞ DAVRANIŞLARI DAHA ÇOK YARGILIYORLAR

Katılımcılardan 60 varsayımsal durumu hiç yanlış değil ile son derece yanlış arasında derecelendirmeleri istendi. Senaryolar arasında rakip bir şirkette çalışmak üzere aile şirketinden ayrılmak, bir sporcunun koçunun emrini görmezden gelmesi veya akraba evlilikleri hakkında ne hissettikleri vardı.

Covide yakalanma konusunda daha fazla endişe duyan bireyler bu durumları, virüsün yayılması konusunda daha az endişeli olanlara göre daha yanlış olarak gördüler.

TEHDİT OLARAK GÖRÜYORLAR

Psikolog ve raporun kıdemli yazarı Profesör Simone Schnall şunları söyledi: Yargılar üzerindeki bu etkiler, bilinçli farkındalığımızın dışında gerçekleşir.

Eğer sağlığımızın corona virüsü tarafından tehdit edildiğini hissediyorsak, muhtemelen diğer insanların yanlış davranışlarının da daha fazla tehdit oluşturduğunu hissediyoruz. Bu, tamamen duygusal bir bağ.

Bulgular, sağlık tehditlerini daha sert ahlaki yargılarla ilişkilendiren daha önceki araştırmaları ve doğru ile yanlışın yalnızca rasyonel düşünceye dayanmadığı fikrini de destelemiş oluyor.

DAHA AZ BAĞIŞLAYICILAR

Bilim insanları, virüsün kendisiyle net bir bağlantısı olmadığını, ancak insanların kendi sağlıklarının risk altında olduğunu hissettiklerinde daha az bağışlayıcı olabileceklerini söylüyor.

bu sonuçlar da insanların başkalarının davranışlarına ilişkin yargılarının tamamen rasyonel olmadığını, endi duygularına bağlı olduğunu göstermiş oluyor.

Raporun bir başka yazarı olan Robert Henderson, tiksinmenin insanların kendilerini korumak için geliştirdikleri bir duygu olduğunu düşündüklerini söyledi: Örneğin, bize hastalık bulaştırabilecek pis bir tuvaletten kaçınmak gibi Şimdi bunu sosyal durumlara da uyguluyoruz ve diğer insanların davranışlarından fiziksel olarak iğrendiğimizi hissedebiliyoruz.

Covid hakkında endişelenmek ile ahlaki kınama arasındaki bağlantı, refah riskleri ile ilgili.

Sağlık riskleri konusunda daha bilinçliyseniz, sosyal risklerde de daha bilinçlisiniz.

Kaynak
 
Google ads alanı